Gminna sieć biblioteczna dzisiaj…

Napis Biblioteka Publiczna Gminy Zakrzew na pomarańczowym tle z książkami

Biblioteka Publiczna jest Gminną Instytucją Kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury pod nr 1/2006

Misją Biblioteki jest:

„ Popularyzacja literatury, czytelnictwa i wiedzy o regionie, dbanie o wszechstronny rozwój mieszkańców gminy oraz stworzenie przyjaznego miejsca spotkań lokalnej społeczności”

Aby spełniać  określone zadania , Biblioteka wraz z Filią posiada księgozbiór liczący 14 120 woluminów, po 7 tytułów czasopism , z których można korzystać na miejscu i wypożyczać     do domu. Oferujemy też bezpłatny dostępdo internetu.  W Bibliotekach organizowane są spotkania z pisarzami, konkursy recytatorskie, wystawy okolicznościowe, lekcje biblioteczne oraz zajęcia podczas wakacji i ferii zimowyvch.

Z myślą o najmłodszych czytelnikach, w obu bibliotekach zostały utworzone „Kąciki Małego Czytelnika”, gdzie można rysować, malować , tworzyć gipsowe figurki oraz uczestniczyć w różnorodnych zajęciach manualnych.

Biblioteki są także miejscem spotkań dla Kół Gospodyń Wiejskich z okazji zebrań roboczych jak i okolicznościowych (Opłatek, Tłusty Czwartek, Dzień Kobiet, Wielkanocnoc, dożynki i inne )

W Bibliotec spotykają się tez seniorzy, aby kultywować stare tradycje i przekazywać je młodemu pokoleniu.

Tematami dotychczasowych spotkań były:

„Tłusty czwartek i nasze pączki, chrusty…”

„Pomyszkuj w Internecie”

„Pisanki woskiem i nie tylko…”

„Szydełkowe koszyczki”

„Historie starych fotografii”

„Spotkania z pasjami”

Biblioteka corocznie korzysta z programów „Zakup nowości wydawanych” „Priorytet 1” i „Priorytet 2” uwzględniając przy tym konkretne potrzeby uczniów, studentów jak i pozostałych swoich czytelników. Prowadzi też wypożyczenia międzybiblioteczne, dzięki umowie podpisanej     z Biblioteką UMCS.

W przypadku osób samotnych realizujemy wypożyczenia – „Książka na telefon”.

Ponadto jesteśmy otwarci na wszystkie akcje organizowane z myślą o bibliotekach jak: Ogólnopolska Noc Bibliotek, Odjazdowy Bibliotekarz, Bezpieczne Wakacje i inne…

W ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”   zrealizowaliśmy projekt „Odkryj Gminę Zakrzew”, sfinansowany w wysokości 5 tysięcy zł. przez Fundację Banku Zachodniego WBK. Za otrzymane pieniądze przeprowadziliśmy konkurs plastyczny wśród uczniów Szkół Podstawowych. Nagrodzone prace ilustrujące ciekawe zakątki w gminie, zostały zamieszczone w kalendarzu na 2016 rok.

Drugim zadaniem projektu były warsztaty z Questu i opracowywania gier terenowych , a następnie przejście wyznaczonej trasy wraz z nauczycielami i młodzieżą gimnazjalną. Było to wspólne pożegnanie roku szkolnego, zakończone ogniskiem z kiełbaskami i drobnymi upominkami.

W m-cu wrześniu, w II edycji tego samego konkursu podpisaliśmy kolejną umowę  na realizację projektu „Dorównać kroku nowoczesności w bibliotece”. Darowiznę w wysokości 4 tys. zł. przeznaczymy na wdrożenie elektronicznego sposobu wypożyczania książek.

Autor: Gmina Zakrzew
Powrót
Gospodarowanie odpadami
ikona śmietniki
Karty spraw
Ikona Karty spraw
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Ikona prawo
Rozkład Jazdy Bus
Ikona autobusu
EBOI
Ikona dokument
Biblioteka Publiczna Gminy Zakrzew
Ikona biblioteka
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Ikona dłonie i dom
Klub Seniora
ikona seniorzy
Odnawialne Źródła Energii
Ikona dom i energia odnawialna