Wyrywkowe kontrole szczepień przeciwko wściekliźnie

pies i kot
23
11
2022

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie informuje o prowadzeniu wyrywkowych kontroli dotyczących szczepień przeciwko wściekliźnie psów i kotów. Kontrole przeprowadzają inspektorzy weterynarii PIW Lublin i urzędowi lekarze weterynarii.

O obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie stanowi art. 56 ust. 1,2 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1421), natomiast rozporządzenie nr 7 Wojewody Lubelskiego z dnia 1 marca 2022 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1048 §1) dodaje obowiązek szczepienia kotów.  

Psy powyżej 3  miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Obowiązek dotyczy szczepienia psów w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

Za uchylanie się od obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie przepisy przewidują karę grzywny. O karze grzywny stanowi art. 85 ust. 1a ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1421). W przypadku braku aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie będzie nakładany mandat karny w wysokości do 500 zł.

W załączniku poniżej udostępniamy Państwu pismo Inspekcji Weterynarii - Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie w rzeczonej sprawie.

Ikona pdfPismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie z dnia 21 listopada 2022 r. , plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [477.33 KB]

Autor: Gmina Zakrzew
Powrót
Gospodarowanie odpadami
ikona śmietniki
Karty spraw
Ikona Karty spraw
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Ikona prawo
Rozkład Jazdy Bus
Ikona autobusu
EBOI
Ikona dokument
Biblioteka Publiczna Gminy Zakrzew
Ikona biblioteka
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Ikona dłonie i dom
Klub Seniora
ikona seniorzy
Odnawialne Źródła Energii
Ikona dom i energia odnawialna